Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie budynków jednorodzinnych. Jedną z często pojawiających się wątpliwości dotyczących pomp ciepła jest ich wydajność zimą. Dowiedz się, czy jest to dobre rozwiązanie na mroźne, zimowe miesiące. Warto wiedzieć, że nowoczesne pompy ciepła stanowią gwarancję komfortu cieplnego przez cały rok, we wszystkich warunkach klimatycznych, panujących w naszym kraju. W artykule opisane zostanie działanie znacznie popularniejszej i tańszej opcji, jaką jest powietrzna pompa ciepła.
Jak wygląda działanie pompy ciepła zimą?
Działanie każdej pompy ciepła opiera się na pozyskiwaniu ciepła z miejsca o niższej temperaturze, następnie dzięki sprężarce ogrzewa ona górne źródło. To właśnie poprzez nią ciepło zostaje wielokrotnie skumulowane, co sprawia, że możliwe jest ogrzanie całego domu z odnawialnych źródeł. Warto wiedzieć, że przy ujemnych temperaturach na zewnątrz działanie pompy ciepła może być równie efektywne co przy dodatnich. Jednak właściwie, z czego to wynika? Dlaczego istnieje tak wiele obaw, o to, że proces ten będzie zaburzony?
Wiele osób obawia się, że w minusowych temperaturach czynnik chłodniczy w pompie ciepła zamarznie, jednak nie jest to możliwe. Niektóre z modeli zabezpieczone są na przykład za pomocą dodatkowego, płytowego wymiennika. Ponadto każda pompa dostępna w naszej ofercie zawiera niezależne zawory rozprężne, które zapewniają ciągłość obiegu czynnika chłodniczego. Warto wspomnieć również o tym, że za właściwe działanie pompy w ujemnych temperaturach odpowiada układ grzewczy i wbudowana w niego sprężarka do pompy ciepła.
Powietrzna pompa ciepła a ujemne temperatury
Powietrzna pompa ciepła to uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się nie tylko w letnich, ale również w zimowych miesiącach. Dzięki niej nie musimy gromadzić opału czy nawet uwzględniać komina w projekcie nowoczesnego domu. Z tego powodu jest ona jednym z najchętniej wybieranych obecnie rodzajów instalacji grzewczych przeznaczonych dla domów jednorodzinnych. Działanie pompy typu powietrze/woda opiera się na czerpaniu ciepła z powietrza, dzięki czemu efektywność tego urządzenia zależy od temperatury zewnętrznej.
Najnowsze modele pomp są w stanie zagwarantować skuteczne przygotowanie i ogrzanie ciepłej wody, a także pomieszczeń mieszkalnych nawet w przypadku minusowej temperatury. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Warto przyjrzeć się temu ile wynosi m.in . współczynnik COP danej pompy ciepła lub współczynnik przenikania ciepła, określający przenikanie ciepła przez ściany budynku.
Pompa ciepła zimą – na co zwrócić uwagę?
Posiadając pompę ciepła, warto pamiętać o podstawowych zasadach, dzięki którym ich sprawność będzie zachowana na właściwym poziomie również w trakcie mroźnej zimy. Wśród nich można wymienić częste czyszczenie filtra, nieuruchamianie zbyt często trybu ogrzewania awaryjnego, czy nieogrzewanie nieużytkowanej przestrzeni. Warto zwrócić również uwagę na to, aby zarówno jednostka zewnętrzna, jak i jednostka wewnętrzna miały zapewnioną optymalną ilość miejsca, które jest niezbędne do swobodnego przepływu powietrza zewnętrznego. Na co jeszcze zwrócić uwagę zimą?
- Wybierz urządzenie o odpowiedniej mocy, które jest w trakcie odpowiednio podwyższyć temperaturę również w trakcie mroźnych, zimowych dni, a tym samym zapewnić pełen komfort cieplny.
- Zwróć uwagę, aby wybrane przez Ciebie urządzenie było wyposażone w automatyczne czujniki, które zatrzymują działanie pompy w chwili osiągnięcia przez nią maksymalnej temperatury. Dzięki temu możliwe jest optymalne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej bez produkcji zbędnych nadwyżek.
- Warto zadbać, aby woda wokół wężownic jednostki zewnętrznej nie zamarzała, ponieważ wówczas pompa ciepła zaczyna pracować w trybie odszraniania. Polega on na tym, że w celu usunięcia szronu urządzenie zaczyna grzać zewnętrzną wężownicę, a jednocześnie rozpoczyna schładzanie wewnątrz. Proces likwidowania szronu sprawia, że pomieszczenia przestają być odpowiednio ogrzewane.
Podsumowanie
Pomimo wątpliwości wielu nowych użytkowników pomp ciepła, niska temperatura na zewnątrz nie jest przeszkodą na drodze do zagwarantowania komfortu cieplnego przez cały rok, także podczas sezonu grzewczego. Jeżeli odpowiednio zastosujesz się do przedstawionych w artykule wskazówek, posiadanie powietrznej pompy ciepła będzie efektywną i opłacalną inwestycją również zimą. Dbając o prawidłowe funkcjonowanie systemu grzewczego w domu, pozyskiwanie ciepła w taki sposób będzie wydajne. Podsumowując, można stwierdzić, że powietrzne pompy ciepła mogą efektywnie ogrzać Twój budynek w sezonie zimowym.